Yunak’ta anasınıfı öğrencileri için satranç sınıfı açıldı.


Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve  İş Bankası Yunak Şubesi'nin işbirliğiyle açılan kursta eğitmenler tarafından yaklaşık 40 öğrenciye haftada iki gün satranç eğitimi verilecek.

Yunak Anadolu İmam hatip Lisesi binasında açılan kurs ile çocukların stratejik düşünme becerilerini geliştirmeyi, satrancı sevdirmeyi ve zaman yönetimi konusunda çocukların deneyim kazanmaları amaçlanıyor. Satranç oynamayı okulda öğrenen çocuklar, oyunu evde ailelerine öğreterek  okul , veli ve öğrenci üçgeninde köprü vazifesini sağlamlaştırmış olacaklar.

Yunak Merkez Anaokulu Müdürü Yıldız Aydoğdu, okul öncesi eğitim çağında satrancın faydalarını anlatırken çocukların zihni ve hayal kurma gücünü, dikkatini ve öngörüsünü geliştirdiğini ayrıca sabırlı olmayı ve gerek kurallara gerekse rakibe saygılı olmayı öğrettiğini vurguladı.

Eğitimi verilecek olan satranç kursu ile çocukların kişisel gelişimlerinin sağlanması konusunda destek verildiğinin altını çizen Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan ise , günlük hayatın gerçeklerinden ortaya çıkan zihinsel bir spor olan satranç, çocuğu hayata hazırlamada ve hayatla bağ kurmasında son derece önemli. Şimdi çocuklarımız burada satranç oyununu öğrenecekler. Satranç oynamanın, çocukların odaklanma, planlama, öz güven, zeka, analiz, görselleştirme, ileriyi düşünme, konsantrasyon, sosyalleşme ve gelişimine katkıda bulunduğuna işaret eden İşcan, şunları söyledi: "Araştırmalar, satranç oynayan çocukların, satranç oynamayanlara göre büyük oranda daha başarılı olduğunu gösteriyor. Satranç, matematiksel düşünme sistemlerini hareket ettiriyor. Özellikle çocukların pasif olarak televizyon seyretmelerinden ziyade, boş vakitlerinde aileleriyle bu aktiviteleri yapmaları, her açıdan önemli." diye konuştu. Konuşmaların ardından dualar eşliğinde kurdele kesilerek Merkez Anaokulu "Neşeli Kelebekler Çocuk Kulübü" Satranç Sınıfı'nın açılışı gerçekleştirildi.

Daha sonra satranç sınıfını gezen Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut ve protokol üyeleri öğrenciler ile satranç oynadı.Kaymakam Akbulut açılan satranç sınıfının hayırlı olmasını ve nice şampiyonlar yetiştirmesi temennisinde bulundu. Bir süre satranç sınıfını gezen protokol üyeleri çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Açılışa Kaymakam Akbulut'un yanı sıra Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut İşcan , İş Bankası Yunak Şube Müdürü Yavuz Engincan ,  daire ve kurum amirleri ile davetliler katıldı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar