ALADAĞ ‘BAŞARI İSTİKRAR GEREKTİREN BİR KAZANIMDIR2


Anıt Özel Öğretim Kursu Rehberlik Öğretmeni Özcan Aladağ, yarı yıl tatilinin daha verimli geçmesi için öğrencilere bazı tavsiyelerde bulundu.

Eksik Konuların Tekrarı

Araştırmalara göre insanların öğrendiklerinin yüzde 54'ünü bir saat içerisinde unuttuğuna değinen. Anıt Özel Öğretim Kursu Rehberlik Öğretmeni Özcan Aladağ 'Unutmanın önüne geçmek için yapılacak en iyi eylem ise tekrardır. Dolayısıyla öğrenciler, tatil sürecinde, görmüş oldukları konulardan yapacakları tekrar ile bilgilerini tazeleyerek sınav başarılını arttırabilirler. Özellikle eksik olunan konulara yönelik yapılacak bir plan hem psikolojik hem de akademik olarak öğrencileri rahatlatacaktır'  dedi.

İşte Aladağ2ın öğrencilere yarı yıl tavsiyeleri

Deneme Sınavları:

Her ne kadar konuların tamamı bitmemiş olsa bile öğrenciler, her bir ders için deneme testleri çözmelidirler. Bu çalışma hem sınav tekniğinin gelişmesi hem de pekiştirme açısından öğrenciye oldukça faydalı olacaktır. Deneme sınavları çözerken öğrencilerin süre çalışması yapması, öğrencilere zaman kontrolü yapmasını öğretecektir. Örneğin kırk soruluk bir Türkçe testini kırk dakikada çözmeye çalışmak, öğrencilerin sınavlarda hızlanmasını sağlayacaktır.

Kendinize Zaman Ayırın:

Tatili tamamen ders çalışarak geçirmek öğrencilerin motivasyonunu düşürebilir. Birkaç gün de dinlenme, hobiler ve sosyal aktiviteler için ayrılmalıdır. Sevdiğiniz yayınları takip etmek, televizyon izlemek, yürüyüş yapmak vb. planlarınız içerisinde olabilir. Kitap okuyun. Kitap okumak Kitap okumak, sınavlarda bir adım önde olmanın yollarından biri. Hangi sınava girerseniz girin, kitap okumak size artı bir değer katarak başarınızı yükseltecektir

Sosyal Medya Bağımlılığına Dikkat Edin:                                              

Son zamanlarda artan sosyal medya bağımlılığı hem ebeveynlerin hem de öğrencilerin büyük bir sorunu haline geldi. Özellikle orta ve yüksek öğrenim öğrencileri İnternet ve sosyal medyayı aşırı kullanmaları nedeniyle bağımlılık riski altındadır. Bu sebeple, sınava hazırlanan öğrencilerimizin tatil döneminde sosyal medya ve internet kullanımlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Çünkü sosyal medya bağımlılığı büyük bir zaman kaybına yol açmaktadır. Unutmayalım ki, başarı, istikrar gerektiren bir kazanımdır.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar