Yunak’ta Askıda Kitap Kampanyası Bağışçılarını Bekliyor


Konya'nın Yunak ilçesinde kitapların bağışçılardan toplanarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için hayata geçirilen "Askıda Kitap" kampanyası devam ediyor.

Yunak Kaymakamlığı öncülüğünde  başlatılan "Askıda Kitap" kampanyası ile okuma alışkanlığının kazandırılması ile  kitapsız ve kütüphanesiz okulların olmaması hedefleniyor. Yunak Kaymakamlığı  tarafından başlatılan askıda kitap kampanyası kapsamında vatandaşlardan okudukları kitapları evlerinde saklamamaları, başkalarının da okuyabilmeleri için  bağışlamaları istendi.

Yunak Kaymakamlığı'nın kitap okuma alışkanlığının artırılması ve kitaba erişim olmayan çocuk ve yetişkinlerin kitaba ulaşabilmelerini sağlamak amacı ile başlattığı projede bağışlanan kitaplar Kaymakamlık tarafından ilçede daha önceden hazırlanan  "Askıda Kitap Raflarının" olduğu yerlere yerleştirilecek. Açıklamada kampanyaya destek olmak isteyen vatandaşların ve okulların, çocuk kitapları , masallar , romanlar , şiir kitapları , denemeler , dünya klasikleri ve benzeri kategorilerdeki kitapları  Yunak Kaymakamlığına veya Yunak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim ederek bağışta bulunabilecekleri kaydedildi.

Yunak Kaymakamı Mehmet Erdem Akbulut, askıda kitap kampanyasının, askıda ekmek kampanyasından   ilham alınarak başlatıldığını anlattı. Kitabın da ekmek gibi temel ihtiyaçlardan olduğunu belirten Akbulut ,  "Bunun için Askıda Kitap kampanyasını başlattık. Yeni başlamamıza rağmen bağışçılardan çok ilgi gördü. Türkiye'nin dört bir yanından 9 aylık gibi sürede 10 bini aşkın kitap bağışı aldık. Bu kitapları ilçemizde  ihtiyacı olan, bizden talep edilen mahalle ve köy okullarına  göndereceğiz." dedi.

İlçedeki kırtasiyelerde Askıda Kitap bölümleri oluşturduklarına dikkati çeken Akbulut ,  "Kırtasiyelerdeki raflara bağışçılardan aldığımız kitapları diziyoruz. Vatandaşlarımız ve öğrenciler isterlerse bu kitapları evlerine götürebiliyor veya  ücretsiz alabiliyor." diye konuştu. Kampanya için Konya ve tüm illerden  bağışçı beklediklerini dile getiren Akbulut, şöyle devam etti:"Türkiye ve Konyamızın her bir tarafından Askıda Kitap kampanyamız için kitap bağışı bekliyoruz. Gelen kitapları da ihtiyaç sahiplerine bizzat ulaştırıyoruz ve ulaştırmaya da devam edeceğiz. Buradaki öğrencilerimizin bu kitapları okumaya ihtiyaçları var." ifadelerini kullandı.Akbulut ,  kendisinin de eğitimci bir aileden  geldiğini ifade ederek, okullardan yazarlar ve şairlerden de kampanyaya destek istedi.Yunak Halk Kütüphanesi'nde Askıda Kitap raflarından aldıkları üniversiteye hazırlık kitaplarından faydalanan öğrenciler, kampanyanın öğrenciler için yararlı bir uygulama olduğunu söyledi.

Lise öğrencisi İsmet Baran, kampanyayla ilgili şunları kaydetti:"Kütüphanede kitap okuyorum. Askıda Kitap rafından bu kitabı aldım. Evde de okumaya devam edeceğiz. Raflarda çok güzel ve yararlı kitaplar bulunuyor. Kitapların ücretsiz olması bizi çok mutlu ediyor. Çünkü çoğu öğrencinin kitap almaya ekonomik anlamda gücü yetmeyebiliyor. Her tür kitabı da alabiliyoruz. Roman dışında test kitapları da oluyor. Test kitapları çok pahalı ve buradaki kitaplar temiz ve sorular üzerinde çözülmemiş. Kampanyayı çok faydalı buldum ve arkadaşlarımın da yararlanmalarını tavsiye ediyorum. Lütfen duyarlı vatandaşlarımız bu kampanyaya destek olsunlar"dedi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar