Nesibe Aydın Konya Okullarında “Yerli Malı Haftası “ coşkuyla kutlandı


Her yıl 12-18 Aralık tarihinde gerçekleştirilen yerli malı haftası, bu yıl da Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak Nesibe Aydın Konya İlkokulunda düzenlenen çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

Ülkemizde 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanan ve 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilen hafta Nesibe Aydın Konya İlkokulunda öğretmen ve öğrenciler tarafından düzenlenen etkinlikle Tutum, Yatırım ve Türk Malları haftası coşkuyla kutlandı.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ''yerli malı kullanmanın önemi'' vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur. Bu temalarla öğrencilere düzenlenen etkinliklerle bilgiler aktarıldı.

Nesibe Aydın Konya Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Can Ünal " Atatürk'ün 1. Dünya savaşı sonrasında çekilen ekonomik bunalım ve kıtlıktan kurtulmak için ilk olarak gündeme getirdiği yerli malı kavramı, vurgulanmış ve 1983' ten bu yana da yerli malı haftası, resmi dil ile tutum, yatırım ve yerli malı haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır. Günümüzde yerli malı tüketimi olarak her yerde kendini gösteriyor olsa da, aslında bir tek yerli malı tüketimi değil tutumlu olmayı da ön plana alır. Toplumumuzu yerli malına ve tutumlu olmaya teşvik etmeliyiz. Çocuklarımıza da bu bilgileri küçük yaşta aşılamalıyız. Böyle bir etkinliği imza atan öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum."dedi.
Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar