Bakan Yardımcısı Büyükdede, Konya OSB’deki meslek lisesini Türkiye’ye örnek gösterdi

"Bu okul Türkiye'ye örnek olacak" 

Konya'nın en çok tercih edilen meslek lisesi Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin yeni atölye ve sosyal tesislerinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, okuldan övgüyle bahsederek, Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni Türkiye'ye örnek gösterdi. 

Konya OSB'deki açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ile sanayiciler ve öğrenciler katıldı. 

Açılış töreninde konuşan Konya Sanayi Odası ve Konya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Memiş Kütükcü, Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Konya'nın en çok tercih edilen meslek lisesi olma hedefine ulaştığını vurguladı. Okulun, iş dünyası için aranan eleman yetiştirdiğine vurgu yapan Kütükcü, insana yapılan yatırımın boşa gitmeyeceğini bildiklerini ve okulun alt yapısına sürekli yatırımlar yaptıklarını söyleyerek, "600 öğrenci kapasiteli ve 20 derslikli lisemize, bugüne kadar 4 atölye kazandırarak öğrencilerimizin pratik ağırlıklı bir eğitim sürecinden geçmesini sağladık. 200 kişi kapasiteli öğrenci yurdu ile öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını ücretsiz karşılıyoruz.  Her öğrencimize ücretsiz servis imkanı sunuyoruz. İstihdam garantisi ve burs veriyoruz. LGS yerleştirme puanına göre okulumuza kayıt yaptıran ilk 40 öğrencimize ve yılsonu başarı puanlarına göre 9.sınıftan 10.sınıfa geçen ilk 40 öğrencimize burs veriyoruz. Ayrıca sosyal tesis alanlarımız ile okulumuzu son derece modern bir yapıya kavuşturduk. Okulumuzda okuyan her bir öğrencimiz, bu okulu bitirdiğinde sanayi tesislerimizin aradığı, çalıştıkları sanayi tesislerine değer katan, üreten bireyler olarak iş hayatlarına devam edecekler" diye konuştu. Kütükcü, bir ülkede refah seviyesini artırmanın, insanları daha üretken bir hale getirmenin yolunun eğitimin kalitesinin arttırılmasından geçtiğini belirterek, lisede de bu anlayışla hareket ettiklerini söyledi. 

Kütükcü'den teşekkür 

Kütükcü, konuşmasında Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Konya'nın en çok tercih edilen meslek lisesi haline gelmesine destek veren herkese ve tüm kurum-kuruluşlara teşekkür etti.  Kütükcü, açılışı yapılacak olan yeni atölye ve sosyal tesislerin hayırlı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı. 

Tüm OSB'lere mesleki ve teknik okul 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de, Türkiye'nin organize sanayi bölgeleri ile endüstri bölgeleri ile büyük bir gelişimin arifesinde olduğunu söyleyerek, Türkiye'deki tüm OSB'lerde mesleki ve teknik okullar açma projelerinin olduğunu ifade etti. 
Türkiye'nin dünyadaki ilk 10 ülke arasına girmesi için sanayi parsellerine ayrılan alanların daha fazla olması gerektiğine işaret eden Büyükdede, "Dünyada ilk 10 ülkenin içerisine girmeye çalışıyoruz. Bazı şeyleri başarabilirsek oraya yükselebiliriz. Bunlardan bir tanesi, Türkiye'deki sanayi için ayrılan alanlar. Ülkemizde sanayi için ayrılan alan toplam alanın binde 3'ü seviyelerinde. Bu oran Fransa'da yüzde 2,5, Almanya'da yüzde 4,5, İtalya'da yüzde 2'ler seviyesinde. Bizim üretmemiz gereken alan 10 misli olursa bugün İtalya seviyesine geliyoruz. Sanayi için ayıracağımız alanlarla, böyle okullarımızın alt yapısını geliştirerek, bunların önünü açarak hedeflerimize erişebiliriz " şeklinde konuştu. Türkiye'nin gelişme trendini nitelikli gençler ile yakalayacağını, bu bağlamda salonda bulunan gençlere büyük görev düştüğünü vurgulayan Bakan Yardımcısı Büyükdede, okul çağında kendini yetiştirmiş, bilgi teknolojilerini kullanmayı bilen gençlerin fabrikalarda, üretim tesislerinde yer sahibi olması ile ülkenin önünün açılacağını ifade etti. 

Bu okulun öğrencileri çok şanslı 

Konya OSB'de bulunan Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin şanslı olduğuna işaret eden Bakan Yardımcısı Büyükdede, ülkenin her yerinde Konya'daki gibi sanayi tesisleri olmadığı için herkesin bu kadar şanslı olmadığını kaydetti. Büyükdede, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Gelişme trendini yakalayacaksak, bu nitelikli gençler ile olacak. Onun için size gözbebeğimiz gibi bakıyoruz. Böyle örnek okulları tüm OSB'lerimize taşımak istiyoruz."

Daha sonra konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Aydın ise, başarının emek istediğini, başarıya ulaşmak için herkesin ve her kurumun o konuyla ilgili bir katkısı olması gerektiğini söyledi. Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde başarının yakalandığını belirten Aydın, Konya OSB'nin, Konya Sanayi Odası'nın, iş adamlarının, belediyelerin katkısıyla birbirinden güzel tesislerin hayata geçirildiğini sözlerine ekledi. 

Konuşmaların ardından, protokol üyelerinin katılımıyla atölye binası ve spor salonunun açılışı gerçekleştirildi. Atölye binalarını gezen Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, öğrencilerin çalışma alanlarını yakından incelerken, kaynak simülasyon cihazında da kaynak yaptı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar