BOZKIR'DA 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ


İlçemizde 24 Kasım Etkinlikleri

İlçemizde 24 Kasım etkinlikleri Hükümet Konağı önüne çelenk koyma töreni ile başladı. Ardından Belediye Toplantı Salonunda İlçe Kaymakamı, İlçe Jandarma Bölük Komutanı, Belediye Başkanı ve İlçe Milli Eğitim Müdürünün katılımı ile çoşku içinde kutlandı. 

Bu mutlu günde emekli öğretmenlerimizde unutulmamış, kutlamalara davet edilerek değerli öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlanmışıtr.

Öğretmenler Gününün Kısa Tarihçesi

Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır. 
8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet'in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

Kurtuluş Savaşı´nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923´te Cumhuriyet´i kuran Ulu Önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yenilikler yapmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mekteplerinde yaşlı, genç, çocuk, kadın demeden herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

Millet Mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar