EREĞLİ'DE 2. KİTAP GÜNLERİ BAŞLADI


Ereğli Belediyesi'nin Kültürel Belediyecilik kapsamında düzenlediği 2. Kitap Günleri Kültür Merkezi'ndeki açılış programı ile başladı. Programa Ereğli Kaymakamı Hayrettin Çiftçi, Belediye Başkanı Özkan Özgüven, AK Parti İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç, Oda ve Birlik Başkanları, Kurum Müdürleri, STK Temsilcilerinin yanı sıra yazarlardan Sinan Yağmur, Turgay Güler, Hüseyin Muşmal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen yazar Sinan Yağmur: "İnsanlık yolculuğumuz kitapla başlar, kitapla sona erer. Her insan bir kitaptır okumasını bilene. Ülkemizin kadim edebiyatında ve tarihinde önemli bir yeri olan Konya'mızın incisi, İlçelerin içerisinde kitap okuma oranıyla, kültürel etkinlikleriyle daima 1. ve gözde olan Ereğli'mizin bu 2. Kitap Fuarında olmaktan dolayı çok mutluyum. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.
Daha sonra kürsüye gelen yazar Turgay Güler: "Hepiniz çok güzelsiniz. Bu güzellik ancak okuyarak taçlanır. Bir öğüt vermek istiyorum; bilenin efendi bilmeyenin köle olacağı bir döneme giriyoruz. Özellikle gençlere seslenmek istiyorum bilmekten, okumaktan başka çareniz, çaremiz yok diyorum ve hepinizi saygıyla selamlıyorum" şeklinde konuştu.
İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet Genç: "Kitapla ilgili, kitap okumanın önemi ile ilgili ne söylesek az. Kitap okuma ile ilgili kurumumuzca çalışmalar yürütüyoruz ancak bunun en büyüğünü Belediyemiz yapıyor, bu yıl ikincisi düzenlenen Kitap Günleri ile, biz de öğrenci ve öğretmenlerimizle bir paydaş olarak en üst seviyede katılım sağlamaya çalışıyoruz. Bu organizasyonda emeği geçen başta Belediye Başkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven: "Burada çok güzel bir ortam var, bereketli ve rahmetli bir hava var, bu havaya rağmen salonumuzu dolduran gençlerimize, öğrencilerimize ve siz değerli vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Kitap fuarı demek masaların üzerine kitap koyup satmak anlamına gelmiyor. Bunun böyle olmadığını geçen yıl Ereğli'miz ispatladı. Hemşehrilerimizin kitaba olan ilgisi bizleri çok mutlu ediyor ve bu yıl 2. Kitap Günlerimizi daha kapsamlı olarak düzenliyoruz. 9 gün içinde 27 yazarımız sizlerle buluşacak. Bazen yazarlarımız kurumlarımızda, okullarımızda konferanslar yapacaklar. Belediyeler yol, asfalt, kaldırım, köprü yapar bunlar mutlak suretle olması gerekenlerdir. Bunlar Belediyelerin görevidir. Asıl olan özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatları doğrultusunda bizim Belediyecilik prensibimizin, ilkemizin başında Sosyal Belediyecilik gelir. İnsana dokunmak, insanımızın hayatında farklılıklar, kolaylıklar oluşturmak, bir ve beraber olmak noktasındaki Belediyecilik anlayışı bizim düsturumuzdur. Bütün yaptığımız hizmetler bizi mutlu ediyor ama Sosyal Belediyecilik kapsamında yaptığımız hizmetlerimizin hazzı bambaşka oluyor. Kurumularımızın, STK'larımızın sosyal hizmetler kapsamında elimizden geldiğince her zaman yanında oluyor, destek oluyoruz ve olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Kitap Fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını dileyerek bu organizasyonumuzun ilerde ulusal bir yapıya kavuşmasını arzu ediyor, bizi kırmayıp gelen yazarlarımıza ve bizi yalnız bırakmayan siz değerli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum" dedi.
Ereğli İlçe Kaymakamı Hayrettin Çiftçi: "İnsan hayalleriyle yaşar gerçekleriyle hayata veda eder. Kitap okumak insanın hayallerine ulaşmasındaki en önemli olgudur. Bizler, özellikle gençlerimizin daha çok okuyan, vizyon sahibi, geleceğe umutla bakan ve özgüveni yüksek birer birey olmalarını arzu ediyoruz. Bunun da yolu daha da çok okumaktan geçmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle fuarın düzenlenmesin başta Belediye Başkanımıza, bu fuara katılarak onur veren değerli yazarlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.
Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile fuar Ereğlililerin hizmetine açıldı. Akşamında da Turgay Güler'in imza ve söyleşi programı ile 2. Kitap Günleri'nin ilk günü tamamlandı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar