Üniversite Öğrenclerine Akşehir Tanıtım Gezisi


Akşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (SÜNHAM) tarafından; Akşehir'e gelerek bu yıl eğitim görecek üniversite öğrencileri için Akşehir ve Nasreddin Hoca Tanıtım Gezisi düzenlendi.

Akşehir Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Akşehir Kadir Yallagöz Sağlık Yüksekokulu, Akşehir Meslek Yüksek Okulu ve Yunak Meslek Yüksek Okulu 1.Sınıf öğrencilerinin katıldığı geziye Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel ile Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Öztaş'ta eşlik etti.

Nasreddin Hoca Meydanı'nda başlayan gezinin ilk durağı Nasreddin Hoca Türbesi oldu. Burada öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel; Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ve Milletvekili Orhan Erdem'in de bu geziye katılmak istediklerini ancak önceden belirlenen yoğun programları nedeniyle katlamadıklarını öğrencilere selam ve sevgilerini yolladıklarını belirtti. Öncel "Değerli arkadaşlar ülkemizin çeşitli şehirlerinden Akşehir'imize geldiniz, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Tarihin, kültürün, turizmin ve iklim anlamında güzel havanın teneffüs edildiği güzel bir şehre geldiğinizi hatırlatmak isterim. Birçoğunuz belki büyükşehirlerden bir ilçe merkezine geldiniz ama şunu bilin ki Selçuklu 'ya kadim şehir olmuş, Cumhuriyetin temelleri atılmış bir şehre geldiniz. Türk Edebiyatı'nın çok büyük bir değeri olan Tarık Buğra'nın memleketine geldiniz. Birçok ilden daha büyük bir kültüre sahip bir şehirdir Akşehir. Akşehir birçok ilden daha potansiyelli de bir ilçedir. Öğrenim hayatınız boyunca sizler bizim misafirimiz olacaksınız. Sizlere iyi bir ev sahipliği yapmaya çalışacağız. Ben Akşehir'de geçecek eğitim hayatınızın mutlu huzurlu ve başarılı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kadir Öztaş'ta öğrencilere Akşehir'in tarihi ve Nasreddin Hoca hakkında bilgiler verdi. Geziye katılan grup daha sonra Batı Cephesi Karargâhı Müzesi, Tarihi Arasta Çarşısı, İplikçi Cami, Ulu Cami, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Seyyid Mahmud Hayrani Türbesi, Tarihi Akşehir Evlerinin bulunduğu sokaklar, Tarihi Ermeni Kilisesi, Takkasızlar Konağı, Akşehir Evi ve Gülmece Parkı'nı kapsayan bir gezi yaptı. Geziye katılan gruba Akşehir Belediyesi tarafından Takkasızlar Konağı'nda da çeşitli ikramlar sunuldu.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar