ÇOCUK GELİŞİMİ PROGRAMI ÖĞRENCİLERİNDEN SOBE’DE ÇOCUK HAKLARIYLA İLGİLİ SÖYLEŞİ


Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı tarafından 20 Kasım Çocuk Hakları Günü kapsamında "Engelli Çocukların Hakları" etkinliği düzenlendi.

Çocuk Gelişimi Programı'nda öğrenim gören 130 öğrenci ve programın öğretim elemanları, Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi'nde (SOBE) engelli çocukların haklarına dikkat çeken söyleşi programında buluştu.

Otizm konusunda Türkiye'nin en prestijli tesisleri arasında yer alan SOBE'de, otizmli ve engelli çocukların haklarına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen toplantıda SOBE Eğitim Koordinatörü Psikolog Fatma Güllüoğlu, eğitim programlarıyla ilgili bilgi verdi. Güllüoğlu "1985 yılında doğan her 2 bin 500 kişiden birine otizm teşhisi konarken bugün bu rakam her 68 bireyden 1 bireye ulaşmış durumda.  Ülkemizde 0-18 yaş arasında 350 bin civarında otizmli birey olduğu tahmin ediliyor. Erken teşhis ve eğitim faaliyetleri ile otizmli bireyler %50 oranında topluma kazandırılabiliyor." dedi.

Öğrencilerin hazırladığı video gösterisinin ardından otizmli ve engelli bireylerin hakları konusunda açıklamalar yapıldı. Karşılıklı soru-cevap şeklinde geçen bilgilendirmenin ardından Bölüm Başkan Vekili Yrd. Doç. Dr. Hatice Yalçın tarafından SOBE Koordinatörü Fatma Güllüoğlu'na hediye takdim edildi. Programın düzenlenmesine önemli katkı sağlayan Bölüm Koordinatörü Öğr. Gör. Emine Aslan Kılıçoğlu'na ve programın öğretim elemanları Öğr. Gör. Canan Ertürk Keleş ile Öğr. Gör. Ayşegül Yıldırım'a katkılarından dolayı teşekkür edildi.

SOBE kurumunda eğitim programlarını yerinde gözlemleyen öğrenciler, söyleşinin ardından kurumdaki kafeteryada kahvaltı yaparak keyifli bir gün geçirdiler.    

               

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar