YÖK 7 Alanda Doktora Çalışmalarında 38 NEÜ Öğrencisine Burs Verecek


​Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) Türkiye'de her bin kişiye bir doktoralı insan hedefi kapsamında, ilk kez başlatılan ve 100 tematik alanda 2 bin kişiye yönelik aylık bin 550 Lira doktora bursu verilecek üniversiteler ve programları açıklandı. Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) de 7 alanda 38 kontenjanla en fazla burs imkânı verilen üniversiteler arasında yer aldı.

NEÜ'de Tümör İmmunolojisi, Moleküler Farmakoloji ve İlaç Araştırmaları, Hadis, Yoksulluk Çalışmaları, Yeni Nesil Kompozitler ve Çok İşlevli Nanokompozit Malzemeler, Katılım Bankacılığı, Manevi Danışmanlık alanlarında doktora yapacak toplam 38 öğrenci YÖK bursundan faydalanacak.

Kalkınma İçin Doktoralı İnsan Sayısı Artmalı

Ülkenin kalkınmış ülkeler arasındaki sıralamasını yükseltmek için doktoralı insan gücünün artırılması gerektiğinin altını çizen YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, "Biz de bu bağlamda bin/bir hedefini koyalım diyoruz. Yani bin kişiye 1 doktoralı kişi. Buradaki maksadımız aslında endüstriye de sanayiye de bir doktoralı iş gücü, doktoralı insan gücü kazandırmak." dedi.

"100/2000 YÖK Doktora Bursları Projesi" kapsamında Türkiye için öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretmek amaçlı doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacı karşılamak üzere, devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri desteklemek için yükseköğretim tarihinde ilk kez doktora bursu verileceğini hatırlatan Saraç, dünyanın da üniversitelerden, ürettikleri bilginin kullanımında etkin rol oynamasını beklediğine işaret etti.

Artık üniversitelerin sadece kitlesel eğitim ile yetinmediğini, ürettikleri ve öğrettikleri bilginin kullanımının ekonomik, sosyal alanlarda değer bulmasını takip ettiklerini ve hedef olarak gördüklerini ifade eden Saraç, YÖK olarak bu amaçla üniversitelerdeki enstitülerin, araştırma merkezlerinin girişimci doğalarını, disiplinler üstü ve disiplinler arası çalışmalarını desteklemeye kararlı olduklarını vurguladı.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar