GÖRMEYEN GÖZLER GÖNÜLLERİ FETHETTİ


​SEDEP Münazara Yarışması'nda

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında okullar arasında düzenlenen Münazara Yarışması başladı. Ön eleme turunda Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulu ile Sızma Alpaslan Ortaokulu karşılaştı.

Teknolojik gelişmeler, insanların arası iletişimi olumlu mu etkiler yoksa olumsuz mu etkiler konularının ele alındığı ve kıyasıya tartışıldığı münazara da Braille Alfabesi ile tezlerini savunan Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulu öğrencileri, bilgi, hitabet ve kendilerine olan güvenleriyle izleyicilerden tam not aldı.

Çekişmeli münazaranın sonunda jüri tarafından yapılan değerlendirmede ön eleme turunu geçen okul Sızma Alpaslan Ortaokulu oldu.
 

Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) kapsamında gerçekleştirilen SEDEP Münazara Yarışması başladı. 32 okul ve 116 öğrencinin katıldığı münazara yarışması ön eleme turlarının ardından 6 Nisan'da gerçekleştirilecek final turuyla son bulacak. Münazara Yarışması ön eleme turlarının ikinci günü kıyasıya rekabetin yanı sıra tüm engellerin aşıldığı bir mücadeleye sahne oldu. Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulu öğrencileri ile Sızma Alpaslan Ortaokulu öğrencileri, teknolojik gelişmelerin insanlar arası iletişime olumlu ve olumsuz etkilerini masaya yatırdı. Selçuklu Belediyesi sosyal tesislerinde gerçekleştirilen etkinliğe Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, şube müdürleri, SEDEP yürütme kurulu üyeleri, okul idarecileri, öğretmen ve öğrencilerin katıldı. Seyir zevki yüksek, kıyasıya rekabetin olduğu ön eleme turunda Braille Alfabesi ile tezlerini savunan Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Ortaokulu öğrencileri, bilgi, hitabet ve kendilerine olan güvenleriyle göz doldurdu.

 

Kayacılar, "Bugün burada centilmenlik ve kardeşlik kazandı"

Eğitim, sadece öğrenimden ibaret değildir diyen Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, "Eğitim, okullarda ders görmekten ibaret değil. Eğitimin önemli bir tamamlayıcısı, önemli bir unsuru da bu tür etkinlikler. Böyle etkinlikler gençlerimiz, öğrencilerimizin hem özgüven kazanmalarına, hem de bireysel gelişimlerine, kendilerini ifade etme becerilerine, sosyalleşmelerine büyük katkı sağlıyor" dedi. Kayacılar sözlerini şu şekilde tamamladı, "Bugün iki okulumuz bizlere önemli bir şeyi daha gösterdiler. Coğrafi uzaklıkların, fiziki zorlukların, sağlık sorunlarının eğitime engel olmadığını bize ispatladılar. Her iki okulumuzda içinde bulundukları zor şartlara rağmen ne kadar güzel eğitildiklerini, kendilerini ne kadar güzel geliştirdiklerini bize ispatladılar, kendilerini tebrik ediyorum. Bugün burada kibarlığın, centilmenliğin, kardeşliğin öğrencilerimiz tarafından ne kadar güzel yapılabileceğini de gördük. Gerek yarışmanın başındaki hediye takdimi gerekse yarışma boyunca her iki grubunda birbirlerini alkışlaması gerçekten takdire şayandı. Örnek olacak bu centilmenliğe ülkemizin her kesiminde ihtiyaç var. Kaybedeni olmayan SEDEP Münazara Yarışmasına katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum."

 

Kıyasıya rekabette akıllarda kalan centilmenlik oldu

Sızma Alpaslan Ortaokulu öğrencilerinin Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulu öğrencilerine hazırladıkları jest ile başlayan ön eleme turunda yarışma boyunca öğrencilerin centilmenliğe, kardeşlik ve dayanışmaya yaptıkları vurgu izleyiciler tarafından büyük beğeni kazandı.

Ön eleme turunda "teknolojik gelişmeler, insanların arası iletişimi olumlu etkiler" tezini savunan Sızma Alpaslan Ortaokulu öğrencileri, jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede turu geçen taraf oldu.  Kaybedeni olmayan yarışmada görme engelli öğrencilerin kendilerine olan güveni, birbirleriyle uyum içerisinde yarışmaları ve hitabetleri dikkat çekti. Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulu öğrencisi Ragıp Ali Yaman'ın söylediği şarkılar duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

 

Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulu öğrencileri olarak Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP) etkinliklerinde yer almamız gurur verici diyen Müdür Yardımcısı Zeynep Öztürk, "Münazara yarışması olduğunu duyduğumuzda heyecanlandık ve bizim çocuklarımız böyle bir etkinliğin içerisinde neden olmasınlar dedik. Görme engelliler olarak her zaman toplum içerisinde bizde varız demek bizim temel prensibimiz. 7.sınıf olan üç öğrencimiz ile münazara yarışmasına katıldık. Kaybedeni olmayan yarışmada başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Sızma Alpaslan Ortaokulu'ndan yeni arkadaşlar edindik. Özgüven kazandırıcı bir faaliyetti,  sosyalleşme adına güzel bir faaliyetti, birçok anlamda kazanımlarımız oldu. Dostluğun, kardeşliğin ön plana çıktığını güzel bir faaliyetti, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

 

Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulunu başarıyla temsil eden Resul Korucu, Mehmet Uruç ve Nurgül Pilavcı keyifli bir gün geçirdiklerini ifade ederek, ön eleme turunu geçen Sızma Alpaslan Ortaokulu'na başarılar dilediler.

Görüntülüdür.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar