15 TEMMUZ MİLLİ BİRLİK OKULUNDAN “MİLLİ BİRLİK VE ŞEHİTLERİ ANMA” GECESİ


​15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminde Türkiye halkının gösterdiği dik duruşla birlikte Milli birlik ve beraberlik zaferine imza atılmıştı. Şehitleri ve kahramanlarıyla birlikte her alanda unutturul-mamaya çalışılan 15 Temmuz'a yüzlerce örnekten birisi de Konya'da bulunan bir ilkokulda yaşandı.

Daha önce ismi "Meram Mithatpaşa İlkokulu"  iken 15 Temmuz zaferinden sonra bu okulun ismi "15 Temmuz Milli Birlik İlkokulu" olarak değişti.  15 Temmuz Milli Birlik İlkokulu öğrencileri de hem okulun yeni isim ve logosunu tanıtmak, hem de şehitleri anmak üzere "Milli Birlik ve Şehitleri Anma Gecesi" düzenledi. Konevi Kültür Merkezinde gerçekleşen programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Meram ilçe Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Şube Müdürleri ile okul öğrencileri, veliler ve çok sayıda misafir katıldı. Programa katılan her misafire Türk bayrağı ve çeşitli ikramlarda bulunuldu. Program öncesi davetlilere 15 Temmuz Birlik ve Şehitlerimiz isimli bir resim ve fotoğraf sergisi sunuldu.

İlginin yoğun olduğu program, okul öğrencilerinin okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şehitler için yapılan dua ile başladı. Ardından Konya Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının eşliğinde İstiklal Marşı bütün salonla birlikte coşkulu bir şekilde söylendi. Mehteran takımı söylediği eserlerle salondaki misafirlere coşkulu bir mini konser verdi. Programın açılış konuşmasını yapan okul müdürü Fatih BAYRAM, 15 Temmuz şuurunu devam ettirmek için önce okul isimlerini ve logosunu değiştirdiklerini, sonra da şehitlere vefa örneği olarak Milli Birlik ve Şehitleri Anma gecesi düzenlemelerinin gururunu taşıdıklarını söyledi. Bayram ayrıca şu sözlere yer verdi.

15 TEMMUZU UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ.

"15 Temmuz Milli Birlik İlkokulu Olarak; Vatan Bayrağı altında yüce milletimizle birlikte, ilmin ışığında Selçuklu payitahtı güzel Konya'mızda Birlik ve beraberlik içinde; Hasan Tahsinler, Sütçü İmamlar, Nene Hatunlar, Şerife ve Safiye bacılar, Barış Binbaşılar, Şehit Muhsin Kiremitçiler ve Şehit Ömer Halis Demirler yetiştirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağımıza söz veriyoruz. Bu Şarkılar Aylan bebeklerin şarkısı, Dünya mazlumlarının şarkısı, Milli birliğimizin şarkısı ve 15 Temmuz Milli Birlik İlkokulunun şarkısı. 15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere, şu anda Suriye'de, Güneydoğu'da ve bu toprakların bize vatan olmasını sağlayan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Allah hepsinden razı olsun" dedi. Bayram son olarak programın hazırlanmasında emeği geçenlere, özellikle öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti. Daha sonra söz alan Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ali KABAN, şu sözlere yer verdi: "Okulumuzun böyle bir sorumluluk alıp 15 Temmuz şuurunu devam ettirmesinden ve bu salonu hınca hıç dolduran siz dostlarla birlikte olmaktan çok mutluyum.1453'te Ulubatlı Hasan neyse bugün de Şehit Ömer Halis Demir ve ismi ön plana çıkmayan kahramanlarda odur. Bizler bu şuuru hep beraber sürdürüp bu cennet vatanı en güzel şekilde yücelteceğiz" dedi. Kaban son olarak programın hazırlanmasında emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

            Konuşmaların ardından sahne çocuklara bırakıldı. Birbirinde güzel şiirler, tiyatrolar, marşlar ve sunumlar hazırlayan öğrenciler, programa katılanlara duygu dolu anlar yaşattı. Programda ayrıca 15 Temmuz Milli İrade Filmi 'de gösterildi.

Programın sonunda ise programda emeği geçenlere plaket, Milli Birlik Türkiye Haritası ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar