Ereğli’deki Yükseköğretimin Geleceği İstişare Edildi


​Ereğli'nin yükseköğretimdeki sorunları, geleceğe yönelik planlar ve atılması gereken adımların görüşüldüğü istişare toplantısı; Konya Milletvekili Halil Etyemez, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek ile Prof. Dr. Önder Kutlu, akademisyenler ve idarecilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Ereğli Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akgül, ilk olarak fakültelerinin akademik ve idari yönden tanıtımını gerçekleştirdi ve öğretim elemanı ihtiyaçları ile sosyal tesisler konusunda bazı eksiklerin bulunduğunu belirtti.

"Yüksek Lisans Programı Açmayı Düşünüyoruz"

Ereğli Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Oğuz Aktürk ise lisansüstü ders verebilme ve öğrenci danışmanlığı alabilme konusunda öğretim üyelerinin taleplerinin bulunduğunu aktardı. Hayat boyu öğrenme ve yetişkin eğitimi anabilim dalına yüksek lisans programı açmayı düşündüklerini ifade eden Aktürk, Ereğli yerleşkesinin peyzajının yapılması, yerleşke içine sosyal tesislerin inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ereğli Adalet Meslek Yüksekokulu Hoca Kadrosu Tamamlandığında Açılacak

Hayırsever İşadamı Ali Talip Özdemir tarafından yaptırılacak Ereğli Adalet Meslek Yüksekokulunun ihalesinin tamamlandığını binanın önümüzdeki yıl devreye gireceğini vurgulayan Rektör Şeker, bina tamamlandığında laboratuvar altyapısı olarak diğer fakültelere de hizmet verebileceğini söyledi. Yapılacak olan binada meslek yüksekokulu ve fakültelerin kullanabileceği alanların olacağını belirten Şeker, Ereğli Adalet Meslek Yüksekokulunun hoca kadrosu tamamladığında açılacağının altını çizdi. "Kafamızda planladığımız yeni programlar için de burası yeterli ama daha da iyi büyüyebilmek için etrafta başka alternatif yerler var onlar için de çalışma yapılıyor. Onların da kazandırılmasıyla beraber burası gerçek bir üniversite kampüsü havasına kavuşmuş olacak." diyen Şeker, biten inşaatla beraber sosyal bir mekânın da şekilleneceğini; kampüsün peyzajı ve daha derli toplu görüntüye kavuşması için de gerek üniversite olarak bizzat destek verileceğini gerekse ilgili kurumlarla bu konuda görüşülüp çevre düzenlemesine katkı sağlanacağını vurguladı.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez ise Milli Eğitim Bakanlığının mal varlığındaki 2 bin 600 dekarlık Ereğli'deki öğretmen lisesi arazisinin üniversiteye tahsisi konusunda çalışma yapılması gerektiğini ve üniversitenin gelişimini orada sürdürmesinin ilçe açısından olumlu olacağını belirtti.  Ayrıca Üniversitenin eğitim-öğretim açısından daha verimli olabilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktardı.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar