2. Uluslararası Uygulamalı Bilimler Kongresi Konya’da Başladı


​Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü işbirliğinde
düzenlen 2. Uluslararası Uygulamalı Bilimler Kongresi "Göç Yoksulluk ve İstihdam" Konya'da başladı.

Programa Konya Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Önder Kutlu, Prof. Dr. Tahir Akyürek, Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Kongre Dönem Eş Başkanı Prof. Dr. Ahmet Diken, akademisyenler, yerli yabancı misafirler ve öğrenciler katıldı.

Ülkemiz Muhacirlere Ev Sahipliği Yapmış Ekmeğini Paylaşmıştır

NEÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü ve Kongre Dönem Eş Başkanı Prof. Dr. Ahmet Diken yaptığı açılış konuşmasında; Kongrede göç, yoksulluk ve istihdam başlıklarına dikkat çekileceğini belirtip, kongrenin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

"Ülkemiz muhacirlere ev sahipliği yapmış, ekmeğini paylaşmıştır" diyen Diken, Göç kavramının getirdiği sorunların yanında farklı yönlerinin de var olduğunu söyleyip bu yönlerinin de görülmesi gerektiğinin altını çizdi. Medeniyetlerin daha çok göçmenler tarafından inşa edildiğine dikkat çeken Diken, göç kavramına medeniyetin tohumlarının bir yerden başka bir yere taşınma faaliyeti olarak görmek gerektiğini de kaydetti.

Çok Şükür Göç Eden Değil Göç Alabilen Bir Ülkeyiz

NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu da Üniversite olarak önderliğini yaptıkları Panelin şehrimiz için önemli olduğu söyleyip kongredeki değerli fikirlerin, uygulamaya dönük sonuçlarıyla programın hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Göç meselesinin tüm dünyayı ilgilendiren bir konu olduğunu ifade eden Kutlu, göçün siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel boyutlarının olduğunu kongrenin de bu başlıklar üzerinde durmak üzere dizayn edildiğini belirtti. Başlıkların kongrede konuşulduktan sonra gerek yerel yönetimlerle, gerek ticaret ve sanayi odalarıyla gerekse de sivil toplum örgütlerinde ilgilerle görüşülüp, kongrede çıkan sonuçlar çerçevesinde harekete geçileceğini söyledi.

Kutlu : "Bereket versin ki ülkemizin durumu siyasal, sosyal, ekonomik anlamda çok iyi durumda. Çok şükür göç eden değil göç alabilen bir ülkeyiz" ifadelerini kullandı.

NEÜ Konya'ya Değer Katıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, göç meselesinin çeşitli açılardan değerlendirilebileceğini belirtip sözlerini şöyle sürdürdü: "Konya'da 80 bine yakın Suriyeli misafirimiz var. Eğitim, istihdam, sağlık ihtiyaçlarının karşılanması gibi konularda paydaşlarımızla birlikte özel bir birim kurarak çalışmalar yürütüyoruz. İnşallah kongrede sunulacak önerilerin bizlere yol gösterici sonuçlar çıkaracağına inanıyor emek veren herkese teşekkür ediyorum."

Hiçbir misafirin aç ve açıkta kalmaması için Konyalılar olarak ciddi emekler sarfedildiğini belirten Akyürek, NEÜ'nün Konya'ya değer kattığını sözlerine ekledi.

Dert Edilenleri, Derdi Olanları, Derdini Sevenleri Tebrik Ederim

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Medeniyetimizin veren, kucak açan bir anlayışa sahip olduğunu kaydeden Sorgun, "Dert edilenleri, derdi olanları, derdini sevenleri tebrik ederim" ifadelerini kullandı

Ülkemizde 3 milyonun üzerinde Suriyeli olduğunu söyleyen Sorgun, birçok Batılı ülkenin çok az sayıda mülteci kabul ettiğinin de altını çizdi.

Dünyanın iki medeniyetin çatışmasına tanıklık ettiğini söyleyen Sorgun: "Birisi almak üzerine kurulu bir medeniyet, bir diğeri ise vermeyi üstün tutan bir medeniyet. Bizim için veren el, alan elden üstündür" dedi.

Programda Konya Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam ise göçmenlerin sorunları konusunda farkındalık oluşturmak açısından düzenlenen kongrenin önemine değindi ve halka hizmetin Hakk'a hizmet olduğu şiarıyla hizmet ettiklerini kaydetti.

Ülkemizin kardeşlerine vefa ve dost elini uzattığının altını çizen Sağlam, Valilik olarak da tüm güçleriyle çalıştıklarını hatırlattı.

Açılış konuşmalarının ardından Suriyeli çocuklardan oluşan bir koro konser verdi. Konserde Türkçe ve Arapça şarkılar söylenirken, çocuklar dinleyenler tarafından yoğun ilgi gördü.

Konserin ardından NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Önder Kutlu'nun moderatörlüğünü yaptığı "Göçmenlerin Sorunları" başlıklı panele geçildi. Panel, Birleşmiş Milletler'den Temsilci Paolo Martini, Ahlia Üniversitesinden Prof. Dr. Amer Al- Roubaie, Vladimer Lado Gvilava ve NEÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koyuncu'nun katılımlarıyla gerçekleşti.

Suriyeli İlköğretim öğrencilerinin hazırladığı Resim Sergisi de panelin ardından ziyarete açıldı.

Kongre 2 gün sürecek ve göç, yoksulluk, istihdam gibi konular farklı katılımcıların sunumlarıyla ele alınacak.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar