NEÜ Meram Köyceğiz’deki Camii Din İle Bilimi Buluşturacak


​12 bin kişinin ibadet edebileceği, hayırsever iş adamı Kemal Akpınar tarafından rahmetli eşi Zeliha Akpınar adına Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Köyceğiz Kampüsünde yaptırılacak camiinin temel atma çalışmaları hızla devam ediyor. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru ve hayırsever iş adamı Kemal Akpınar ile oğlu Fatih Bülent Akpınar, caminin inşaat sahasında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

"Selçuklunun kadim başkenti olan Konya'da, şehrimize hâkim bir tepede böyle bir caminin temelini atmanın onur ve gururu yaşıyoruz. Kadim şehirlerimizde; siluet açısından, şehri yansıtma açısından inancımızın sembolü olan camilerimiz ve minarelerimizin bu tür şehre hâkim tepelerde inşa edilmesi oldukça önem taşıyor." diyen Başkan Toru caminin şehre büyük bir değer katacağını, üniversite öğrencilerine de fonksiyonel olarak hizmet vereceğini ve bu açıdan da caminin büyük önem taşıdığını kaydetti.

Üniversitelerin kuruluşunda birçok önceliğin bulunduğunu ve bunlardan birinin de ibadethaneler olduğunu belirten Rektör Şeker, Meram Belediyesi aracılığıyla hayırsever Kemal Akpınar'dan böyle bir teklifin gelmesinden ve şehre kimliğini hatırlatan bir eser olarak da bu caminin Köyceğiz Kampüsünde şekillenmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi. "Kemal Bey'in rahmetli eşinin hatırasına böyle bir camiyi yaptırıyor olması toplumda aileye, anneye verilen önemin göstergesi olarak altı çizilmesi gerekiyor. Konya'nın en büyük camii olması ve 12 bin civarında cemaate hitap edecek olması da önemli." diyen Şeker, camii tamamlandığında tüm Konya'ya hitap edeceğini,  üniversitelerin toplumla iç içe, beraber yaşayan varlıklar olması bağlamında NEÜ'nün toplumla kaynaşması ve bütünleşmesi açısından bu caminin özel bir fonksiyon göreceğini vurguladı.

Fatih Bülent Akpınar da annesi Zeliha Akpınar adına yaptırılacak camiiyi hızlı bir şekilde bitirmeyi arzu ettiklerini, caminin açılışında da tüm Konyalılarla birlikte olmayı ve Üniversiteden vatanına milletine hayırlı insanlar yetiştiğini görmeyi umut ettiklerini ifade etti.

Konya Milletvekili Ahmet Sorgun da "Burası din ile bilimin buluştuğu bir nokta. Bir ay önce ülkemizde çok vahim bir hadise yaşandı. Ama biz bugün burada şehrimizin en büyük camiinin inşaat alnında, din ile bilimin buluştuğu merkezdeyiz. İşte bizim milletimiz bu.  15 Temmuz gecesi direncini gösterdi, ertesi gün sabah oldu işine koyuldu." dedi. Sorgun milletimizin 27 gün akşamları meydanlarda nöbet tuttuğunu, gündüz işine sahip çıktığını belirterek, bunu bazılarının anlayamadığını, milletimizi yeterince tanıyamadığını sözlerine ekledi.

Sorgun, "Eşe vefayı örnek almak isteyenler, tevazuu görmek isteyenler, geleceğe ötelerin ötesine yatırım yapmak isteyenler gelsin buraya baksın." diyerek konuşmasını sonlandırdı.  

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar