Arapça Dil Eğitimi İçin Ürdün’e Giden NEÜ Öğrencileri Kursu Başarıyla Tamamladı


​Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi'nin Arapça hazırlık sınıfında başarılı olan öğrenciler Türk Anadolu Vakfı'nın bursu ile Ürdün'ün başkenti Amman'da yaklaşık 2 ay boyunca aldıkları dil eğitimini tamamladılar. Bu yıl ikincisi düzenlenen programa katılan öğrenciler büyük bir deneyim kazandıklarını ve Arapça konuşma konusunda ciddi pratik yapma imkanı bulduklarını ifade ettiler.

NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş öğrencilerin bu kursa katılmasına katkı sağlayan NEÜ Rektörlüğüne ve Türk Anadolu Vakfına teşekkür ederek başladığı konuşmasında öğrencilerden aldıkları geri dönüşler doğrultusunda programın çok faydalı olduğu kanaatine vardıklarını ifade etti. Öğrencilerin hem kursta edindikleri bilgileri artırma hem de İslam tarihine ait olan yerleri gezmeleri hatta bir kısmının Kudüs'e gitmeleri Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmeleri neticesinde ufuklarının daha da açıldığını gördüklerini söyleyen Altıntaş, seneye de programa devam etmeyi istediklerini kaydetti ve "NEÜ İlahiyat Fakültesi olarak Türkiye'nin sınırlarının dışına taşmış olduk. Bir nevi dünya İlahiyat Fakültesi hüviyetini kazandık." dedi.

Amman'da öğrencilere rehberlik eden Arş. Gör. Abdullah Esat Bağcı da programın hayli verimli geçtiğini söyledi. Bağcı en azından insanın dilindeki prangaların kırılabilmesi için kursun yeterli olduğunu ve öğrencilerin dil gelişimini bizzat gözlemlediğini dile getirdi.

Öğrenciler de kimsenin Türkçe bilmediği bir ülkede sadece Arapça konuşarak iyi bir deneyim kazandıklarını belirttiler. Tarihi yerlerde incelemeler yaparak oralarda edindikleri bilgileri hocalarına anında Arapça olarak anlattıklarını ve bunun konuşma yeteneklerini ciddi anlamda geliştirdiğini belirten kursiyer öğrenciler, oraya gitmeden önce hafızalarında kelimelerin olduğunu ancak akıcı şekilde konuşamadıklarını 2 aylık kurs sürecinde halkın arasında bu konuda da deneyim kazandıklarını sözlerine eklediler.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar