Türkiye’nin Havacılıkta Millileşme Serüveni NEÜ’de Anlatıldı


​Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın konuşmacı olarak katıldığı "Türkiye'nin Havacılıkta Millileşme Serüveni" konulu konferans Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Abdullah Uzun Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akdemir açılış konuşmasının ardından konuşan Bayraktar ilk olarak Türkiye'nin havacılık tarihini anlattı. Tarihte havacılık adına yapılan girişimlerin genellikle engellerle karşı karşıya kaldığını vurgulayan Bayraktar günümüzde o önemli girişimlerin hiçbirinden bir eser kalmadığını anlattı.

Son yıllarda tekrar havacılık adına ciddi girişimlerin gerçekleştirildiğini ifade eden Bayraktar bu çabaların başarıya ulaşması için yeniliğin şart olduğuna dikkat çekti. Bayraktar insansız hava araçlarının bu nedenle büyük önem taşıdığını belirtti. İnsansız hava araçlarının tehlikeli ve sıkıntılı görevlerde büyük başarılar elde ettiğini hatırlatan Bayraktar, dünyada bir dengenin kurulması için teknolojiye hâkim olmanın gerekli olduğuna dikkat çekti.

Neden Milli Savunma?

"Konu savunma ise milli olması büyük önem taşıyor" diyen Bayraktar yurt dışından alınan bir insansız uçağın milyonlarca satır kodla çalıştığını ancak 2 kodla o uçağın ülkenin aleyhine kullanılabileceğini vurguladı. Bayraktar, "Savunmada milli olmayan ürünler kullanıldığında para ödersiniz paranızla sizi esir ederler" dedi ve bu nedenle milli savunma sistemlerinin önemli olduğunu anlattı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi'ne ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Haluk Bayraktar, gerek staj gerekse öğrencilerin yarışmalara katılacağı dönemlerde cihaz temini sağlama konusunda NEÜ'ye destek olacaklarını anlattı.

 

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar