Bozkır’da Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği gerçekleştirilecek.


​Konya'nın Bozkır ilçesinde Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ilçedeki okullarda yürütmüş olduğu proje kapsamında Bozkır'da ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği" gerçekleştirilecek.

"Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği" kapsamında merkez olarak belirlenen Bozkırda gerçekleştirilecek olan şenliğe Hadim ve Taşkent ilçelerinden öğrencilerde katılacak.

Geleneksel çocuk oyunlarımızın yaşatılması, toplumda farkındalık oluşturulması adına Bozkır'da gerçekleşecek olan Geleneksel çocuk oyunları şenliği 14 Mart–28 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Şenlik kapsamında ilkokul 3. Sınıf öğrencilerine Mendil Kapmaca, 4.sınıf öğrencilerine Mendil Kapmaca, Kaleli Yakan Top ve Ortaokul düzeyinde 5.ve 6. sınıflar kız takımı ayrı erkek takımı ayrı öğrencilerine Kaleli Yakan Top oyunları oynatılacak.

Bozkır ilçesinde gerçekleştirilecek olan "Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği" hakkında bilgiler veren Bozkır İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz KOÇ "Biz öğretmenler biliriz ki oyun, bireyin zihinsel kapasitesini geliştiren, dış dünyayı kavramasını, içsel duygularını yansıtmasını sağlayan, bireylerin sosyalleşmesinde önemli rol oynayan araçtır. Aynı zamanda oyun, bireylerin küçük yaşta spor kültürü ve bilincini kazandırmanın en iyi yollarından birisidir.

Geleneksel çocuk oyunlarının asıl amacı, unutulmaya yüz tutmuş oyunlarımıza hatırlatarak toplumda bu oyunlarla ilgili farkındalık oluşturmak ve yeni nesillere geleneksel oyunlarımızı aktarmaktır. Bu kapsamda ilçemiz Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulunda ilçemizde görev yapan yaklaşık altmış öğretmenimize hizmet içi eğitim semineri verilmiş olup oyun kuralları ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır.
Geleneksel Çocuk Oyunları organizasyonu aşamasında bize destek veren Bozkır Kaymakamımız Sayın Mustafa Demir'e teşekkür eder, 14 Mart–28 Nisan 2016 tarihleri arasında Bozkır kapalı spor salonunda yapılacak olan şenliklere tüm halkımızın teşriflerini bekliyoruz. " dedi.


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar