NEÜ Yuvarlak Masa Seminerleri Devam Ediyor


​Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezinin düzenlediği Yuvarlak Masa Seminerlerinin bu ayki konuğu Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu'ydu. Prof. Dr. Önder Kutlu'nun "Kamu Politikası Oluşturma ve Politika Transferi" konusunda dinleyenlere bilgiler verdiği, tamamı İngilizce olan programa çeşitli fakültelerden öğretim üyeleri ve diğer misafirler katıldı.

Kamu otoritelerinin en önemli sorumluluklarından birinin kamu politikası oluşturmak olduğunu söyleyen NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, bu konunun toplumların tamamını ilgilendirdiğini, kamu hayatını da derinden etkileyen bir mesele olduğunu hatırlattı.

Kamu politikalarının, kamu otoriteleri tarafından belirlendiğini belirten Kutlu bu politika oluşturma sürecinde elde edilen başarı kavramının tek başına değerlendirilemeyeceğini burada devreye giren pek çok kavram olduğunu da hatırlattı. İnsan kayağı, teknik ve fiziki kaynaklar, ekonomik kaynaklar, insanlar arası iletişim gibi kavramların çok önem arz ettiğini belirten Kutlu, bu süreçte toplumun farklı kesimlerinin incelenmesinin ve farklı bakış açılarıyla ele alınmasının da önemine vurgu yaptı.

Demokrasi, İnsan, Ekonomi Gibi Başlıklara Odaklanmamız Gerekiyor

Demokrasi, insan, ekonomi gibi başlıklara odaklanmak gerektiğinin de altını çizen NEÜ Rektör Yardımcısı Kutlu, politika transferi konusunda da şunları söyledi: "Transfer konusunda yapılanlar her ülkede, her bölgede aynı sonucu verecek ya da başarılı olacak diye bir şey söylemek mümkün değil. Bu aşamada şu 7 soruya cevap vermemiz gerek. Neden, ne zaman, bu transfere kim dâhil oluyor, transfer edilen şey ne, nereden transfer ediliyor, transferin aşamaları ve kısıtlayıcı ve kolaylaştırıcı yönleri neler?"

"Kamu Politikası Oluşturma ve Politika Transferi" konusunda dinleyenler için fevkalade faydalı olan program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar