Konya Kültürü ve Mevlevilik NEÜ’de Anlatıldı


​Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından düzenlenen Sanat Tarihi Konferanslarının 3.sü gerçekleştirildi. Dr. Hasan Özönder'in konuşmacı olarak katıldığı programda "Konya Kültürü ve Mevlevilik" konusunda katılımcılar bilgilendirildi.

Konya isminin nereden geldiği ile ilgili tartışmalara açıklık getiren Özönder: "Konya, Bizanslardan beri bilinen kullanılan bir isimdir. Hz. Mevlana ile hiçbir irtibatı yoktur bu ismin." dedi.  Konya'nın prehistorik devirlerden beri meşhur bir şehir olduğunu ifade eden Özönder; kentin Selçuklular, Osmanlılar, beylikler zamanında da varlığını, şöhretini, değerini muhafaza ettiğini hatta geliştirerek sürdürdüğünü vurguladı.

Memleketini ve Değerlerini Bilmeyen, Sevmeyen Memleketini Koruyamaz

"Böylesine tarihi değeri olan şehrin kültürü de derin bir maziye dayanmaktadır." diyen Özönder; Konya'nın turizm yönünden de zengin birikime sahip olduğunu, gezmekle bitirilemeyecek kadar geniş ölçekte kültürel varlıklarının bulunduğunu anlattı. Bunun farkına varıp şehrin değerini bilmek gerektiğini sözlerine ekleyen Özönder, 8 Selçuklu hükümdarının Alaaddin Camiinin avlusunda yattığını hatırlattı ve onların ziyaret edilmesini tavsiye etti. Böyle tarihte önemli bir yerde bulunan pek çok şahsiyetin Konya'da ebedi istirahate çekildiğini belirten Dr. Hasan Özönder: "Bir Mevlevi aşçısının vefatı üzerine kabrinin üzerine türbe yapılmıştır, Ateşbaz-ı Veli Türbesi, bunun dünyada başka bir örneği yoktur." dedi ve bu değerlerin iyi bilinmesini önerdi. Özönder, memleketini, değerlerini bilmeyen ve sevmeyenlerin memleketini koruyamayacağını vurguladı.

"Selçuklulardan önce Romalılar ve Bizanslılar döneminde Konya bir kale ile kuşatılmıştır ve gayet sağlam surlarla çevrilidir. Selçuklular bu şehri fethettikten sonra surları yenilemiş ve güzelleştirmiştir. 12 kapısı vardır bu surların. Bu kapılardan halk istifade etmektedir. Maalesef bu surlar zamanla yıkılmış sadece Zindakale civarında bazı kalıntıları ve Alâeddin'in İnceminareye bakan yönündeki kalıntıları 1 – 2 metrelik yükseklik halinde hala varlığını sürdürmektedir." diyen Hasan Özönder böyle bir mirasa sahip olmanın büyük önem taşıdığını ifade etti.

Kadıköy Konyalı Hızır Çelebi'nin Adını ve Mülkünü Taşır

Kadıköy'ün Konyalı olan ve İstanbul'un ilk belediye başkanı olarak görev yapan Hızır Çelebi'nin adını ve mülkünü taşıdığını ifade eden Özönder, Fatih Sultan Mehmet'in Hızır Çelebi'ye yaptığı hizmetlerden dolayı bu günkü Kadıköy semtini bağışladığını söyledi.

Program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar