Elginkan Vakfı’ndan NEÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Berat Alptekin’e Ödül


​Elginkan Vakfı, Türkiye'nin her alanda çağdaş bir anlayışla ilerlemesine destek olmak, kültürel ve bilimsel birikimine katkıda bulunmak amacıyla bilim, eğitim, kültür ve teknoloji alanlarındaki faaliyetleri teşvik etmeye devam ediyor.

Türk Kültürü ve Teknoloji alanındaki araştırma, çalışma ve hizmetleri desteklemek amacıyla 2006 yılından beri düzenlenen Elginkan Vakfı Ödülleri'ni bu yıl da almaya hak kazananlar belirlendi. "Elginkan Vakfı Türk Kültürü Araştırma Ödülü" ve "Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü" ne gerçekleştirilen başvurular, araştırma komisyonu tarafından değerlendirildi ve ödüle hak kazananların listesi açıklandı.

Başkanlığını Seyit Küçükbezirci'nin yaptığı Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Birliği Derneği tarafından önerilen Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Berat Alptekin Türk halk edebiyatı ve kültürü alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencileri gerekçesi ile komisyon tarafından ödül almaya hak kazandı.

 Diğer ödül almaya hak kazananlar ve gerekçeleri şu şekilde:

• Türk kültürüne ve halk bilimi alanında yapmış olduğu çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencileri gerekçesi ile Prof. Dr. Dursun Yıldırım.

• Gerek Türkiye Türkolojisi gerekse uluslararası Türkoloji için önemli boşlukların kapatılması yolunda çalışmaları ve eserleri gerekçesi ile Prof. Dr. Mustafa Öner.

• 18. yüzyıl Osmanlı Devletinin tarihi ve sosyo-kültürel yapısı hakkındaki araştırmalara kaynak olacak nitelikte olan kitabı "Osmanlı Lale Şenlikleri/Çerağan" ve genç araştırmacıların desteklenmesi gerekçesi ile Dr. Neslihan Koç Keskin.

Ödüller Vakıf tarafından 15 Nisan'da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar