Gençlik, Şiddet ve Sosyokültürel Etkenler Çalıştayı Konya’da Başladı


​Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Aile ve Gençlik Uygulama Araştırma Merkezinin ortaklaşa düzenlediği
Gençlik, Şiddet ve Sosyokültürel Etkenler Çalıştayı Konya'da başladı.


Uluslararası Meram Gençlik Akademisi Eğitim, Rehberlik ve Araştırma Merkezinde başlayan Programa; NEÜ Öğretim Üyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Gençlik Akademisi Koordinatörü Doç. Dr. Zekeriya Mızırak, NEÜ Aile ve Gençlik Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. S. Barbaros Yalçın da katıldı.

Gençlik Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Hakan Dulkadiroğlu yaptığı açılış konuşmasında gençliğe, onları şiddetten uzak tutmaya dair pek çok politikayı hayata geçirdiklerini belirtti. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda gençleri şiddetten uzak tutmak için daha ciddi kamu politikaları yürütmeye çalışacaklarını belirten Dulkadiroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Gençlerin hayatın içinde daha etkin, faydalı bireyler olmaları için çalışıyoruz. Gençlik Spor Bakanlığının bunu tek başına başarması mümkün değil. Üniversitelerimiz, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gençlerimizi doğru kanallara sevk edebileceğimize inanıyoruz."


Anne Babalık Becerileri Çok Önemli


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu da şiddet konusuna, şiddeti önlemek için düzenlenebilecek programlara değindiği konuşmasında şiddetin pek çok çeşidi olduğuna vurgu yaptı. Şiddetin dünya çapında bir sorun olduğunun altını çizen Çuhadaroğlu gençlerin kendilerinin uyguladığı bir de başkaları tarafından uygulanan şiddetin olduğunu hatırlattı. Anne babalara büyük görevler düştüğünü de söyleyen Çuhadaroğlu şunları söyledi: "Anne babalık becerileri çok önemli. Önlemek için bir şeyler yapılacaksa bu işin köküne inilmeli. Toplumsal bir hareket olması lazım. Anne babaların daha küçük yaşta çocuklarına yaptığı muamele, çocukla kurduğu ilişki, ona uyguladığı disiplinin şekli çocuğun ileride şiddet uygulayıcı birine dönüşüp dönüşmemesi açısından son derece önemli."


Çocuklar Medya Okuryazarlığı Konusunda Eğitilmeli


Medya konusunun ciddi önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, çocukların medyaya karşı eğitilmesinin önemine vurgu yaptı. Medya Okuryazarlığı Dersinin okullarda verilmesinin de gerekli olduğunun altını çizen Çuhadaroğlu, medyayı anlamanın şiddetin önüne geçebileceğini ifade etti.

İki gün sürecek olan Çalıştay; eğitimde sporda sanatta şiddet, medya ve kitle iletişiminde şiddet, değerlerle şiddet, istihdam ve şiddet, engellilerde şiddet, toplumsal yapılar ve şiddet, suç ve şiddet olmak üzere 7 başlıktan oluşuyor. Çalıştayın sonuç bildirgesi de raporlaştırılarak yayım ve dağıtımı sağlanacak.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar