“YARININ BÜYÜKLERİ BUGÜNÜN ÇEVRECİLERİ” UYGULAMALI OLARAK GERİ DÖNÜŞÜMÜ ÖĞRENİYOR


​Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, geri dönüşümün önemi, geri dönüşebilen maddeler,  kaynakta ayrı toplama ve sınıflandırma konularında öğrencilere yönelik uygulamalı eğitim düzenledi.

Geri dönüşüm konusunda toplumsal bir dönüşümün gerçekleştirilebilmesi için bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında, Karatay'daki tüm ilkokul ve ortaokullarda düzenlenecek olan "Çevre ve Geri Dönüşüm" eğitimlerine Cengiz Topel İlkokulunda başlandı. Gelecek nesillerin geri dönüşüm konusundaki duyarlılığını artırmak için verilen eğitimde geri dönüşüm konusunda öğrenciler bilgilendirildi. Eğitimlerde geleceğin yetişkinleri olacak çocuklara, atıkların ülke ekonomisine geri kazandırılması için doğru değerlendirilmesi gerekliliğinin aktarılması amaçlanıyor. Karatay'daki okullarda öğrencilere, geri dönüşümü mümkün atıklar, bu atıkların ayrıştırılması ve muhafaza edilmesi, çevreyi korumak için birey olarak üzerimize düşen görevler konularında bilgi verilirken neden ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri gerektiği, kaynağında ayrıştırılan ve bilinçli bir şekilde depolanan atıkların, ülke ekonomisine katkısı, çevrenin ve ormanlarımızın korunmasına katkısı da vurgulanıyor. Eğitimler kapsamında öğrenciler Geri Dönüşüm Tesislerinde uygulanan işlemler hakkında fikir sahibi olmaları amacıyla tesislere götürülerek  uygulamalı olarak bilgiler veriliyor.

Eğitimlerde, Karatay Belediyesi Geri Dönüşüm ekibi, öğrencilerin evlerinde ve okullarında geri dönüşümü sağlanabilecek atıkları, evsel olanlardan ayrı olarak biriktirmelerinin önemini, doğal kaynakların verimli kullanımını, yenilenebilen ve yenilenemeyen kaynakların, atıkların ayrı biriktirilmesi gibi konuları sunumlar ve animasyonlar ile anlatıyor.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar