Sarıkamış Şehitleri Harekâtın 101. Yılında Ağıtlarla Anıldı


​Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağları'nda şehit olan 90 bin asker, harekâtın 101'inci yılında KTO Karatay Üniversitesi tarafından düzenlenen programla anıldı.

KTO Karatay Üniversitesi tarafından Konevi Kültür Merkezi'nde Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı ve Uğur Demirci Konseri düzenlendi. Anma programına KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, Mütevelli Heyeti Üyeleri, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sarıkamış Şehitlerini Anma programı İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından  Sanatçı Uğur Demirci'nin yönetmenliğini yaptığı  "Anılarla Sarıkamış Destanı" belgeseli gösterimi ile başladı. Sarıkamış'ta çekilen belgeselin gösterimi sırasında vatandaşlar duygu dolu anlar yaşadı.   Belgesel gösteriminden sonra Sarıkamış mücadelesini konu alan tiyatro oyunu sahnelendi. Programın son bölümünde sahneye çıkan Türk Halk Müziği Sanatçısı Uğur Demirci "Sarıkamış Destanı" adıyla hazırlanan albümünden ağıtlar ve türküler seslendirdi. Program KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade ve KTB Başkanı Hüseyin Çevik'in Sanatçı Demirci'ye hediye takdimi ile son buldu.

Sarıkamış'ta Neler Yaşandı?

Enver Paşa komutasındaki birlikler, 22 Aralık 1914- 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Sarıkamış'taki Allahuekber Dağları'nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken ağır kış koşulları ile karşılaştı. Genelkurmay Başkanlığı kayıtlarına göre 90 bin asker şiddetli soğuk ve açlığa yenilerek şehit düştü.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar