NEÜ’den Veli Ertan'a Vefa


​Konya Yüksek İslam Enstitüsü İlk Müdürü Merhum Veli Ertan'ı Anma Programı Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Veli Ertan Bir Ahlak Abidesiydi

NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş yaptığı açılış konuşmasında 1991 yılında vefat eden Veli Ertan'ı rahmetle anmak için böyle bir programı tertip ettiklerini ifade edip programın başarılı, bereketli ve feyizli geçmesini temenni etti. "Birbirimizin değerini bilmek kardeşlik hukukudur." diyen Altıntaş, Konya'da geniş bir çevresi bulunan ve öğrencileri tarafından çok sevilen Veli Ertan Hoca'nın öğrencileri arasında bir baba gibi görüldüğünü de belirtti. Merhumun ahlak abidesi olduğunu söyleyen Altıntaş, programa katılan herkese ve birbirinden değerli katılımcılara, teşekkürlerini iletti.

Türk Anadolu Vakfı Başkanı Mustafa Yayla ise konuşmasında Türk Anadolu Vakfı'nın faaliyetlerinden ve yürütülen çalışmalardan bahsederek vakıfları tarafından inşa edilen kurumlar hakkında dinleyenleri bilgilendirdi. Yayla vakfın bu güne gelmesinde büyük emekleri olan pek çok önemli ismin olduğunu söyleyerek kendilerinden desteklerini esirgemeyen hayırseverlere de teşekkür etti.

Allah Bu Ülkeyi Büyüklerimizin Hizmetinden Mahrum Bırakmasın

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de, vefa, kadirşinaslık ve takdir edilmenin insanoğlunun birbirine yapabileceği en güzel değerlerden olduğunu ifade ederek konuşmasında şunları söyledi: "Ülkenin üzerinde kara bulutlar dolaştığı dönemlerde; azimle, sebatla bu günler için çalışmış, çabalamış olan büyüklerimizi hatırlayıp, onları gelecek kuşaklara da tanıtmamız önemli bir vazifemizdir. Veli Ertan Hocamızı anmak için şehir dışından da aramıza katılan muhterem büyüklerimize de bize göstermiş oldukları destekten dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Allah bu ülkeyi büyüklerimizin hizmetinden mahrum bırakmasın."

Türk Anadolu Vakfı'nın Konya Sivil Toplum Kuruluşları içerisinde bir yıldız gibi parladığının altını çizen Şeker, katkılarından dolayı tüm temsilcilere ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Vefa Yokuşunu Tırmanmak İstiyor

Marmara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan ise konuşmasının başında Akif ve hocası Ali Şevki Efendi arasında geçen bir diyaloğu dinleyenlerle paylaştı. Ayhan, "Akif merhum, kızının nikâh akdine Ali Şevki Efendi'yi de dâvet etmişti. Yaşlı Hoca Efendi bu dâvete biraz geç geldi ve gecikme sebebi olarak da, Vefa Yokuşu'ndan çıktığını söyledi. Merhum Akif de, bu yerinde mazereti, yerinde bir hakikatle mezcederek mütebessim ve manidar bir şekilde şöyle dedi: 'Hangi Vefa Yokuşu'ndan bahsediyorsun Hoca Efendi? Nesl-i hâzır (şimdiki nesil) o yokuşu çoktan düzledi...'Ama Necmettin Erbakan Üniversitesi vefa yokuşunu tırmanmak istiyor." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı'nın yaptığı panele geçildi. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Yrd. Doç. Dr. Hasan Özönder, Dr. Halil Hayıt panelist olarak Veli Ertan hakkında görüş ve düşüncelerini ifade ettiler.

Program sonunda Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker günün anısına katılımcılara hediye takdim etti. Programın ardından konuklara NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Lezzetkar Sosyal Tesislerinde yemek ikram edildi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar