AŞKIN ÖMRÜ 1,5 YIL


​Mevlana Üniversitesi ve Europen Medical Students Association (EMSA MEVLANA) işbirliğiyle gerçekleşen Aşkın Nörobiyolojisinde konuşan Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, aşkı kendini iyi hissetme ve mutluluk hali olarak tanımlayarak, "Kadın ve erkek beyni aşkı yaşamada çok farklı özellikler gösteriyor. Aşkın bilimsel olarak 1-1,5 yıl ömrü var" dedi.

Mevlana Üniversitesi Hekimoğlu Konferans Salonunda Aşkın Nörobiyolojisi Konferansı düzenlendi. Öğrenci katılımının yoğun olduğu konferansa Mevlana Üniversitesi Akademik ve idari personelleri de katıldı. Konferansa Konuşmacı olarak katılan İstanbul Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, aşkı kendini iyi hissetme ve mutluluk hali olarak tanımlayarak, "Kadın ve erkek beyni aşkı yaşamada çok farklı özellikler gösteriyor. Aşkın bilimsel olarak 1-1,5 yıl ömrü var" dedi.

Kime, nasıl âşık oluyoruz?

Konferansta aşkın beyinle olan kimyasal ilişkisini irdeleyen İstanbul Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, verdiği güncel örneklerle ilginç bir sunum gerçekleştirdi. "Aşkın yaşı var mıdır? Aşkın ilacı var mıdır? Aşk her şeyi affeder mi? Aşkın ömrü ne kadardır? Kime, nasıl âşık oluyoruz? Kadın ve erkeklerin aşka bakışı farklı mıdır? İlk görüşte aşk var mıdır?" gibi merak edilen çeşitli soruları aşkın daha çok beyin kimyasıyla ve hormonlarla olan ilişkisini gözler önüne sererek cevapladı. Erbaş, konuşmasında aşkın, beynin 'Frontal Lob' bölgesinde yaşandığını söyledi. Aşkı bir 'kendini iyi hissetme ve mutluluk hali' olarak tanımlayan Erbaş, aşkın sürekli olmadığını ve bitebileceğini dile getirdi. En çok yakınımızdaki ve sürekli gördüğümüz insanlara âşık oluruz Diyen Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, "Aşkta yakın iletişim şart. Aşkın önemli sebeplerinden biri de türün devam etmesini sağlamak ve türün devamını sağlamanın ödüllendirilen bir davranış biçimi olması" şeklinde konuştu.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar