YTB ile NEÜ Arasında Sosyal Bilimler Kongresi Protokolü İmzalandı


​Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB)


her yıl farklı bir üniversite ile işbirliği yaparak düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi'nin ikincisi 2016 yılı Nisan ayında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinde düzenlenecek.


YTB ve NEÜ beraberliğinde düzenlenmesi kararlaştırılan Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi için NEÜ Rektörlük binasında protokol imza töreni yapıldı. Protokole, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ve NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker imza attı.


NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker YTB'nin ülkemiz adına özellikle Türki Cumhuriyetler'de, Ortadoğu'da ve Balkanlar'da çok önemli bir misyon yürütüyor olmasının kendilerini sevindirdiğini söylerken bu vesile ile kendileri ile yapılacak olan iş birliği için bir protokol imzalamanın üniversiteleri için gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Ziyaretten dolayı Doç. Dr. Kudret Bülbül'e teşekkür eden Rektör Şeker şunları söyledi: "Uluslararası öğrenciler konusunda bizlere rehber olup yol gösterici olan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluğu Başkanlığına biz her zaman teşekkürlerimizi iletiyoruz. Türkiye'deki üniversitelerin uluslararası arenada yer almaları konusunda önemli destekleri olan bir kurum. Bu konuda Sayın Başkanımız da ciddi gayret sarf ediyor. Biz de üzerimize düşen her türlü sorumluluğa olumlu cevap vereceğimizi kendilerine belirttik. Ülke adına, gençler adına, insanlık adına yapılacak olan her şeye kurumsal olarak hem akademisyenlerimizle hem öğrencilerimizle destek vermeye devam edeceğiz. İnşallah imzalanan bu protokol de hayırlara vesile olacaktır."


YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ise YTB'nin 3 temel alanda çalıştığını; birinci çalışma alanının yurtdışındaki vatandaşlar olduğunu dile getirdi. Bülbül, yurtdışındaki insanlarımızın uzun yıllar ihmal edildiğini söylerken, kurum olarak amaçlarının onlara destek olmak olduğunu belirtti. Bülbül: "İstiyoruz ki artık 50 yıl sonra, 60 yıl sonra yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız kendi kimlikleriyle, kültürleriyle hayatın her alanında yer alsınlar istiyoruz. Bu gayeyle güçlü bir diaspora olabilmek için çalışmalar yürütüyoruz." ifadelerini kullandı.


İkinci çalışma alanlarının soydaş ve akraba topluluklarla yakın ilişkiler kurmak olduğunu ifade eden Bülbül sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'nin medeniyet sınırları siyasal sınırlarını fersah fersah aşıyor. Bizim çok geniş bir coğrafyayla çok geniş ilişkilerimiz var. İşte bu geniş coğrafya ile Türkiye'nin ilişkilerini geliştirmekle mükellefiz. En son dün Ortadoğu düşünce kuruluşlarını bir araya getirdik. Ortadoğu'daki toplumlarla bizim toplumumuzun ilişkilerini geliştirmek, oradaki yöneticilerle kendi yöneticilerimizi bir araya getirmek temel çabalarımızdan biri."


Dünyada 194 Ülke İçinden 182'sinden Başvuru Alıyorsak Bu Büyük Bir Başarıdır


YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül,  uluslararası öğrencilerle ilgili yürüttükleri çalışmaların ise üçüncü çalışma alanları olduğunu söylerken; devlet burslarıyla Türkiye'de okumak isteyen uluslararası öğrencilere imkânlar sunduklarını, onları Türkiye'de yurtlara, üniversitelere yerleştirdiklerini ve bu öğrencilere burs verdiklerinin altını çizdi. Türkiye'nin eğitim alanında bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlediğini hatırlatan Bülbül şunları söyledi: "Bu yıl 5 bin yerleştirme yaptık ve bu 5 bin yerleştirme için 182 ülkeden başvuru aldık. Dünyada 194 ülke olduğunu düşünülürse bunun ne kadar büyük bir başarı olduğu net olarak ortaya çıkar."


Türkiye'de hali hazırda okutmakta oldukları 160 ülkeden 15 bin öğrencileri olduğunu söyleyen Bülbül, Konya'da da Necmettin Erbakan Üniversitesine yerleşmiş pek çok uluslararası öğrencileri olduğunun altını çizdi. Bu öğrencileri Türkiye'ye getirmenin önemli bir konu olduğunu ancak esas önem arz edenin onlara rehberlik etmek, yol göstermek olduğunu kaydeden Bülbül bu bağlamda da yürüttükleri çalışmalar olduğu söyledi.

Gecen yıl Hacettepe Üniversitesinde başlayan uluslararası öğrencilere yönelik Sosyal Bilimler kongresinin çok büyük ilgi gördüğünü hatırlatan Bülbül, Necmettin Erbakan Üniversitesinin donanımını ve birikimini de göz önüne alarak önümüzdeki yıl Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresini NEÜ'de yapmaya karar verdiklerini açıkladı. Kongrenin son derece değerli olduğunu söyleyen Bülbül sözlerini şöyle sürdürdü: "Kongre aracılığıyla yurtdışının birikimi Türkiye'ye taşınıyor, Türkiye zenginleşiyor. Eminim kongre sonrasında Konya'ya olan ilgi de artacaktır. Protokolün hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah daha başka çalışmalarla da Konya'mızda birlikte oluruz."

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar