NEÜ’de “Ermeni Meselesi ve Tarihi Gerçekler” Konulu Konferans Gerçekleştirildi


​Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde (NEÜ)  Ermeni meselesi ve tarihi gerçekler masaya yatırıldı. Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Ortadoğu'da son dönemde yaşanan süreçlerin geçmişle bağlantılı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Nuri Köstüklü ise Ermenilerin sevk sırasında; tabiat şartları, hastalıklar gibi sebeplerle 40 bin civarında kaybının olduğunu Türklerin kaybının ise 1 milyon kişi olduğunu vurguladı.

NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuri Köstüklü'nün "Ermeni Meselesi ve Tarihi Gerçekler" konulu konferansı Erol Güngör Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, her Nisan ayında farklı söylemlerin ortaya çıktığına dikkat çekti ve "Mevlana'nın söylediği üzere siz ne kadar gerçekten bahsederseniz bahsedin, karşı tarafın anladığı ve anlamak istediği kadar anlatabilirsiniz." dedi.

Tarihten Ders Çıkarmalıyız

Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Yugoslavya ve Rusya'nın dağılmasıyla beraber Ortadoğu'daki son dönemde yaşanan süreçlere bakınca bu bölgede yapılmakta olan her türlü operasyonun geçmişten bağlantılı olarak günümüze yansımaları olduğunun anlaşılacağını vurguladı.  Tarihten ders çıkarılması gerektiğini anlatan Şeker, "Bu konferans ders çıkarmamıza katkı sağlayacak." dedi.

Daha sonra konferansa geçildi. Prof. Dr. Nuri Köstüklü, "Mart 1915'te Van'da büyük bir isyan çıktı. Pek çok Müslüman batıya göç ettirildi. Kalanlar, kadın çocuk demeden katledildi." İfadelerini kullandı.

Dünyadaki Yaygara, 'Bizim Terör Örgütlerimizi Niçin Kapattınız'ın Hesabı

24 Nisan 1915'te İçişleri Bakanlığının Ermeni komitelerin kapanması ve elebaşlarının tutuklanması emrini verdiğini belirten Prof. Dr. Nuri Köstüklü, "bıçak kemiğe dayanmıştı" dedi. Devletin kendi hukukunu ve devletlik hakkını korumak için tedbir almak mecburiyetinde kaldığını anlatan Köstüklü: "İşte 24 Nisan'da bütün Dünyada başlatılan yaygara, 'bizim terör örgütlerimizi niçin kapattınız'ın hesabıdır." dedi.

30 Mayıs 1915'te Sevk Ve İskan Kanunu çıktığını hatırlatan Köstüklü, "Kanunun  21. Maddesi uluslararası hukukta nasıl insan haklarının korunduğunun çok açık delilidir." dedi. Köstüklü, 'nakledilen ahaliye ait gayrimenkullerin tespiti' maddesinin altını çizdi ve "Osmanlı katletmek istese bu tespite neden ihtiyaç duysun." dedi.

Türklerin Kaybı 1 Milyon Kişi

Prof. Dr. Nuri Köstüklü "Ermeniler'in sevk sırasında tabiat şartları, hastalık vs. sebeplerle 40 bin civarında kaybının olduğunu görüyoruz. Bütün savaş döneminde vatandaş olduğu Osmanlı devletine karşı itilaf devletleri safında savaşanlarla ölenlerin toplamı 200 bin ama Türklerin kaybı bir milyon kişi civarındadır." dedi.

Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Köstüklü'ye teşekkür plaketi verdi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar