NEÜ’de 57. Alay Sancağı Devir-Teslim Töreni


​2014'ten bu yana Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinde bulunan 57. Alay Sancağı'nın Çanakkale'ye devredilmesi dolayısıyla bir devir teslim töreni düzenlendi. Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal Organizasyon Bilgi İletişim Topluluğu (SOBİT) tarafından düzenlenen törene NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Aydın, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülkadir Buluş, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Törende saygı duruşu ve İstiklâl Marşının ardından "Çanakkale 100. Yıl" adlı belgesel film izlendi. Katılımcılara duygu yüklü dakikalar yaşatan belgesel ayakta alkışlandı.


57. Alay hakkında katılımcılara bilgi veren NEÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Kaya, aradan 100 yıl gibi uzun bir zaman geçmesine rağmen Çanakkale Savaşı'nda yaşanan acı ve gözyaşının unutulmadığını, vatan uğruna verilen şehitlerin aziz hatıralarının Türk Milletinin kalbinde daha asırlar boyu yaşatılacağını söyledi.


Çanakkale Savaşı Son Haçlı Seferidir

Yrd. Doç. Dr. Yakup Kaya, savaş sırasında yaşanan gelişmeleri anlatırken: "Çanakkale Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu'nu haritadan silerek, Türk milletini bu bölgeden Asya'ya sürüp çıkarmaya ahdetmiş Avrupa Hıristiyanların başlattığı son Haçlı Seferi'dir." dedi. Çanakkale Savaşı'nın kazanılmasında askeri dehanın yanında inanç faktörünün de eşdeğer bir rol oynadığına dikkat çeken Kaya: "İnanç faktörü olmasaydı, on binlerce genç hayatını feda eder miydi?" şeklinde konuştu.


Konuşmanın ardından devir teslim törenine geçildi. NEÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Koray Karaoğlu, sancak yemini ettikten sonra 57. Alay Sancağını öperek, SOBİT Başkanı Esra Tekin'e teslim etti. Tekin, Sancağı öperek teslim aldıktan sonra yaptığı açıklamada: "57. Alay Sancağı, topluluğumuz tarafından 18 Nisan - 25 Nisan tarihleri arasında Çanakkale'ye götürülüp teslim edilecektir." dedi.

Duygulu anların yaşandığı devir teslim tören programı, katılımcıların 57. Alay Sancağı ile hatıra fotoğrafı çektirmeleriyle sona erdi.


Şeker: 1 Yıldır Sancak Nöbetindeyiz

57. Alay Sancağının Üniversitelerinde 1 yıldır bulunmasından duyduğu mutluluk ve gururu ifade eden NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de yaptığı açıklamada: "Gerçekleştirdiğimiz devir-teslim törenleri ve konferanslarla Üniversitemizin Ereğli ve Seydişehir de dâhil tüm fakültelerinde 57. Alay Sancağını sergiledik. Taarruz değil, ölüm emri alan 57. Alaydaki tüm şehitlerimizi de rahmet ve minnetle tekrar tekrar andık. Çanakkale Savaşı; Osmanlıyı tarih sahnesinden silmek isteyen teknoloji devleri ile bağımsızlık savaşı veren inançlı ve kararlı Anadolu insanının, işgalciler ile vatanını ve imanını savunanların mücadelesiydi. Bu mücadeleye katılmak için okullarını bırakan tıbbiyelilerin, sılada beşik kertmelerini bırakan on beşlilerin inanç ve kararlılıklarını gözler önüne serip, ruhlarını yâd edip yaşatmaya çalıştık." dedi. Şeker ayrıca; Necmettin Erbakan Üniversitesinin başta şanlı Türk Bayrağımız olmak üzere, 57. Alay Sancağına da nizamına uygun gerekli saygı ve ihtimamı göstererek, ecdadımıza layık gençleri yetiştirme misyonuyla eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ettiğini vurguladı.

Öte yandan NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde öğrencilere Çanakkale Savaşlarında yenen asker tayını ikram edildi. Asker tayınında buğday çorbası, şekersiz üzüm hoşafı ve ekmek yer aldı. NEÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından verilen tayın, Çanakkale Savaşı'ndaki asker kıyafetlerini giyen aşçılar tarafından dağıtıldı.

 

 

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar