Bebek Yetiştirmede 3 Altın Kural


​Mevlana Üniversitesinde konuşan, Psikoterapist Tahir Özakkaş, 2 yaşına kadar bebeğin sağ beyninin gelişimini sürdürdüğünü, yapılan araştırmalarda annenin bebeğe hisleri, sesi ve bedeniyle sevgi göstermesi durumunda erişkin döneminde kendisine güvenen bir birey olacağını söyledi.

 

Mevlana Üniversitesi öğrencileri, Psikoterapist Tahir Özakkaş ile bir araya geldi. "Psikiyatrist Nazarıyla Hasetten Şükrana Psikoterapi Süreci" ismiyle bir konferans veren Özakkaş, "Çocuk hangi ortamda büyürse büyüdüğünde o dönemi özler. Bir çocuk deniz kenarında bir yerde büyüdüyse büyüdüğünde o ortamı hatırlar ve tekrar yaşamak ister. Kuş sesleri ile büyüdüyse en sevdiği ses kuş sesleri olur. Bunun nedeni ilk iki yılda gelişen sağ beyindir. İlk iki yılda sağ beyine yüklenen bilgiler daha sonraki yaşamının temellerini oluşturur" şeklinde konuştu.


Anne ne yapması gerekir?

Anne bebeğini sevdiğini hisleriyle, sesiyle ve bedeniyle hissettirmesi gerektiğini söyleyen, Psikoterapist sözlerini şöyle sürdürdü: "Anne büyüklerinden gördüğü şeylerin hepsini doğru sayarak bebeğine uygulamaya kalkarsa bebeğin gelişim sürecinde kalıtsal problemlere yol açabilir. Örneğin anne emzirirken, çocuğuyla göz temasına girmeli, emzirirken onu sesli bir şekilde sevmeli ve sıcaklığını hissettirerek tutmalıdır. Bebeğin beyni ses vb. dış etkenleri korku ile algılayabilir. Anne hem sesiyle hem beden diliyle bebeğinin güvende olduğunu hissettirmelidir" dedi.


Tam tersi bebek için cehennemdir.

Tüm annelerin çocuklarını sevdiğini ancak bebeğin isteklerini sadece hissederek büyütmenin çok yanlış sonuçları beraberinde getireceğini söyleyen Özakkaş, "Anne büyüklerinden çocuğun altı bir sabah bir akşam değiştirilir diye öğrendiyse bebek 8 saat altı pis yaşarsa bu çocukta huzursuzluğa yol açar. Anne bebeği saatli bir şekilde uyutmaya alıştırmazsa bebek zamansız bir yaşam sürer ve yaramazlık yapar. Anne, bebeğini seviyor ama bunu sesli bir şekilde söylemiyorsa bebek, annenin sevdiğini hissedemez ve mutsuz olur. Bu yüzden özellikle anneler, ilk yıl bebeklerine bilinçli yaklaşmalıdır" diye konuştu.


Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar