ÖDEV VERMEDE İLK, BAŞARIDA SON SIRALARDAYIZ


​Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen "Yüksek Öğretimde Akreditasyon ve Programların Yenilenme İhtiyacı" isimli panelde konuşan uzmanlar, eğitim konusunda gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalarda bilgisayar, tablet gibi teknolojik imkânların öğrencilerin matematikte başarısının düşürdüğünü vurguladı. Öte yandan ülkeler karşılaştırıldığında ödev vermede ve öğrencilerin ödev yapması için harcadıkları sürede ilk sıralarda, başarıda ise son sıralarda yer alan bir ülke olduğumuza dikkat çekildi.


Mevlana Üniversitesi öğretim üyelerinin katıldığı panele Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tankut Yalçınöz açılış konuşmasını yaptı. Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vehbi Çelik ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Etem Yeşilyurt'un yanı sıra Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden Ali Murat Sünbül panelist olarak katıldı. Rektör Prof. Dr. Tankut Yalçınöz, "Seminerlerde, not vermekten, öğrencilere nasıl davranılacağına kadar birçok konuyu yeniden ele alacağız ve bu konuda üniversitemizde farkındalık düzeyini artıracak eğitim faaliyetlerini sürdüreceğiz" dedi.


Dersler belirlenirken birey, toplum, piyasa ve gelecekteki fırsatlar dikkate alınmalı

Panelistlerden Doç. Dr. Etem Yeşilyurt, "Gelecekte ihtiyaç olabilecek meslekleri ön görmek gerekiyor. 20 yıl önce bilgisayar çok yaygın olmadığı için Bilgisayar Öğretmenliği 'de yoktu. Ancak ilk bu bölümü açan üniversiteler çok yol aldı. Mühendislikte dersleri belirlerken sanayici iş adamlarının da fikirleri alınması gerekir. Hayatımızda bilim, teknoloji ve birçok alanda yenilikler yaşanırken eğitim sisteminde bizlerinde yenilikler yapması ve yeniliklere açık olması gerekir" diye konuştu. "Değişmeyen tek şey değişimdir" felsefesiyle yola çıktıklarını söyleyen Mevlana Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vehbi Çelik, "Uluslararası üniversiteler arasına ismimizi yazdırmamız gerekir. Bu kapsamda Dünya'nın en başarılı üniversiteleri incelenip bize uygun hale getirilmelidir" şeklinde konuştu.


Ödev yerine uygulama ve araştırma

Eğitim sistemi konusunda ülkemizin alt sıralarda yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Ali Sünbül, "İsveç, Finlandiya, Japonya, Güney Kore gibi ülkeler Dünya'da eğitim sisteminin en iyi olduğu ülkelerdir. Ancak onlarda bizim gibi hala daha iyi nasıl olabiliriz? diye düşünmektedir. Bu gelişmiş ülkelerin eğitim sistemi incelendiğinde ödev yerine uygulamaya yönelik araştırmalara daha fazla ağırlık verildiği gözlenmiştir. Öğrencilerle daha rahat ve mesafe koymadan iletişim kurulduğu, bilgisayar, tablet gibi ürünlerin çok da fayda sağlamadığı ispatlanmıştır. Hatta yapılan araştırmalarda, bilgisayar ve tabletin matematik alanında başarının ciddi şekilde düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Ülkeler karşılaştırıldığında ödev vermede ve öğrencilerin ödev yapması için harcadıkları sürede ilk sıralarda, başarıda ise son sıralarda yer alan bir ülke olduğumuz görülmektedir" ifadesini kullandı.  

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar