57. Alay Sancağı Seydişehir Mühendislik Fakültesine Teslim Edildi


​Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Organizasyon Bilgi İletişim Topluluğu(SOBİT), Anadolu Gelişim Topluluğu(AGT) ve Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi organizasyonuyla hazırlanan 57. Alay Sancağı Devir-Teslim Töreni Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Seyid Harun Veli Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

2013'ten bu yana Necmettin Erbakan Üniversitesinde bulunan Sancağın Devir-Teslim Töreni, Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı'nın ardından NEÜ Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Türker'in açılış konuşmasıyla başladı. Türker konuşmasında; Sancağın milli şuuru, kültürel değerlerimizi yeniden farkındalığı gençlerimize aşılayacak bir olgu olduğuna vurgu yaparak özellikle globalleşen günümüzde milli şuur ve milli kültürü temsil eden Sancak gibi olgulara daha fazla ihtiyacımız olduğunu söyledi. Ayrıca günümüz insanının Mevlana'nın pergel metaforundaki gibi bir ayağının kendine has değerleri korumak için sabit, diğer ayağının da dünyaya açık bir şekilde hareketli olarak, dünya ile sürekli iletişim halinde olan bir şekilde yaşaması gerektiğini ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker: "Çanakkale Savaşı'nın dedelerimizden dinlediğimiz akrabalarımızdan bir kısmının orada şehit olduğu, bir kısmının ise dönerek ülkenin yeni cumhuriyetin kuruluşuna katkıda bulunmak üzere her Türk vatandaşı gibi yoğun çaba içerisinde yaşadığı dönemlerde bizler çocukluğumuzu onlardan dinlediğimiz o destansı öykülerle yaşadık." diyerek başladığı konuşmasında; Bugünlerde gelecek kuşaklara bu destansı hikâyenin aktarılması için devletin özel çaba sarfettiğini vurguladı.

Şeker; Gelecek kuşakların bu tarihi unutmamasını ve Rabbimizin de bir daha Çanakkale Savaşı benzeri savaşları ülkemize yaşatmamasını temenni ederek devam ettiği konuşmasında: "Gençlerin Çanakkale Savaşı ile elde edilen istiklalin, bu güzel vatanın kıymetini bilerek bu ülkeye, bu insanlığa hizmet için daha fazla çaba sarfederek nitelikli insan gücüne katkı sağlayacak şekilde donanımlı bir şekilde ellerindeki fırsatları kullanıp yetişerek, sağlığımızı, birliğimizi, dirliğimizi, bekamızı, kardeşliğimizi koruyarak gelecek kuşakların da bu ülkede insanlığa barış için özel misyon yüklenmiş bu ülkede hep beraber yaşamış olmasını diliyorum." dedi.

Milli bilincimiz olmadığı takdirde, başkalarının etkisi altına girileceğini, kültürel emperyalizm altında ezilineceğini, tüketim toplumu olarak üretmeden belki belirli bir süre keyif sürüp ve bizden sonrakileri esarete teslim etme tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağımızı vurgulayan Şeker: "Allah bizleri bu bayrak altında sonsuza dek yaşatsın ve kimsenin kontrolüne düşürmeyecek şekilde genç nesiller versin." diyerek konuşmasına son verdi.

Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel de konuşmasında, geçen hafta cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü kutladığımıza dikkat çekerek; Bugünleri daha iyi anlamak ve geleceğe güvenle bakabilmek için geçmişimizi daha iyi anlamamız gerektiğini söyledi. Sonel: "Bu yüzden gençler bizim için çok değerlidir. Rengini şehitlerimizin kanlarından alan ay yıldızlı al bayrağımıza, minareden çıkan ezan sesine ve bu toprakları bize vatan yapan ecdadımıza karşı hepimizin sorumluluğu var. Bu yüzden cennet vatanımızı çok sevmeli ve çok çalışmalıyız." dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından, NEÜ Sosyal Organizasyon Bilgi İletişim Topluluğu Başkanı Esra Tekin konuşmasını yapıp Sancağı öptükten sonra 57. Alay Sancağını Anadolu Gelişim Topluluğu Başkanı Mustafa Besim Şendöl'e teslim etti. Şendöl de konuşmasını yaptıktan sonra Sancağı öperek teslim aldı.

Tören sonunda NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Kaya verdiği konferansta; Yarbay Mustafa Kemal öncülüğündeki 19. Tümen ve buna bağlı 57, 72 ve 77. Alayların Arıburnu'nda düşmana geçit vermediklerinden dolayı destansı zafer kazanıldığını söyledi. Kaya; Çanakkale Kara Savaşlarında 19. Tümene bağlı 57. Alay sadece Çanakkale Savaşlarının kaderini değil aynı zamanda genç Türkiye'nin de kaderini büyük ölçüde şekillendirdiği tespitinde bulunarak; Tüm bu boyutları ile düşünüldüğünde Çanakkale Zaferi'nin yeni cumhuriyetin oluşumunun önsözü olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

Sancağın 16 Kasım'a kadar Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinde tüm vatandaşlarımızca ziyaret edilebileceği açıklandı.

 

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar